Česká Miss Essens Švédová v nejtřpytivější róbě světa. Jan Smejkal šaty na Miss Universe ozdobil 40 000 křišťálovými kameny z Preciosy

Česká Miss Essens Vanesa Švédová odlétá na finále nejprestižnější světové soutěže krásy Miss Universe. Ta se letos koná v Salvadoru. Jednou z prvních dílčích soutěžíí, které ji zde čekají, je představení národního kostýmu. O ten se letos postaral návrhář Jan Smejkal a ve spolupráci s přední českou sklářskou firmou Preciosa, vytvořil model v hodnotě více než 130 000 Kč.

Inspirací byl návrháři český granát: „Tento nerost je velmi vzácný a používá se již od dob Marie Terezie. Chtěl jsem, aby Vanesa vyšla na molo jako bytost oděná v tomto nerostu. Proto jsem si i částečně hrál s průhledným podkladovým materiálem, aby vynikla krása těla jako takového," prozradil Smejkal.

Téměř 40 000 křišťálových kamenů, které se na šaty sázely ručně, jeden po druhém, dodala jedna z nejvýznamnějších sklářských firem světa Preciosa. Ta vyráběla i korunky pro loňské finále České Miss Essens. Oceňovaný módní návrhář tentokrát pracoval se šatonovými růžemi Maxima, které jsou nejtřpytivějšími kameny svého druhu na světovém trhu. Zdobení Smejkal vyvedl právě v granítem inspirované barvě křišťálu Garnet a světové módní senzaci Red Velvet, odkazující na sametovou revoluci. Preciosa tímto odstínem způsobila sametovou revoluci v módě: jde o první světový odstín červené bez kadmia. Pro světové značky znamená šanci udržitelnějšího a k životnímu prostředí šetrnějšího přístupu k produkci.

A jak se před odletem cítí Švédová? „Musím říct, že nejsem nijak zvlášť nervózní. Mnohem víc mě stresovala příprava všech materiálů, které jsem musela na soutěž předem odeslat. Teď se ještě modlím, aby se neztratil žádný kufr, hlavně ne ten s kostýmem. Jinak se těším a doufám, že soutěž si užiju."

Švédová má za sebou náročnou přípravu, obsolvovala několik tréninků chůze, kurz líčení a stylingu, i školení ohledně rozhovorů a prezentace na sociálních sítích. To vše navíc musela skloubit s vysokou školou: „Škola mě sice uvolní, ale znamená to, že jinak nesmím nic zameškat, proto jsem teď omezila i práci a věnovala se opravdu jen škole a přípravě. Snažila jsem se i cvičit, ale nepřeháněla jsem to. Určitě v tom hraje roli i genetika, protože zatím můžu sníst co chci a nepřibírám, tak aspoň tohle mě nestresovalo,“ dodala Švédová, která doufá, že na Miss Universe postoupí minimálně do užšího výběru.