Finalistky České Miss ESSENS poznaly realitu života na ulici

Soutěž krásy již dávno není jen o hezkých tvářích a dokonalých křivkách. Česká Miss ESSENS si velmi zakládá na tom, aby její finalistky byly nejen reprezentativní, ale také vzdělané a získaly přehled z různých oblastí.

Finalistky České Miss ESSENS poznaly realitu života na ulici

I proto se součástí květnového soustředění stala ojedinělá prohlídka Prahy s názvem Pragulic, díky které měla děvčata možnost poznat město z pohledu lidí bez domova. V Pražském kreativním centru, kde Pragulic sídlí, je přivítala zakladatelka celého projektu Tereza Jurečková, která jim celý koncept představila a odpovídala na spoustu zvídavých dotazů dívek. Projekt se dlouhodobě věnuje spolupráci s lidmi, kteří díky svému osudu zůstali bez domova a nabízí jim možnost, jak se znovu postavit na vlastní nohy a bez potíží se zařadit do společnosti. 

Probírala se témata jako bezdomovectví, jak se na ulici žije, jak člověku změní život závislost na drogách, alkoholu či třeba automatech. Dívky se mohly ptát zcela upřímně na cokoliv, co je zajímalo a otevřený projev jak majitelky, tak průvodců, jim zbořil mnoho předsudků, přinesl spoustu nových informací, a i uvědomění toho, že mít rodinu a kvalitní zázemí není pro spoustu lidí samozřejmost.

Jako první se seznámily s průvodcem Chrisem, který se jim svěřil, že ho na ulici vyhodili ve 14 letech rodiče, protože jim řekl, že je gay. Vyprávěl, jak se v tomto útlém věku stal dětským prostitutem na Hlavním nádraží v Praze a jak těžké je dostat se z drogové závislosti.

Na Hlavním nádraží pak po Chrisovi převzala štafetu průvodkyně Ivanka, která byla 37 zim na ulici a byla těžkou alkoholičkou. Ukázala jim, jak to na "Hlaváku" a v jeho okolí chodilo, kde tam přespávala, na co si tam mají dávat pozor a jak tento život jako žena zvládala. Zároveň pro ně byla živým důkazem toho, že když člověk opravdu chce, může stejně jako Ivana skončit se závislostmi, mít práci, rodinu a zařadit se zpět do "normálního" života.

Dívky si zážitek ohromně chválily. Setkání s lidmi, kteří neměli lehký osud, pro ně bylo velmi emotivní a plné aha momentů.